کارگو چیست؟

تمامی مواد، کالاها، مصالح،مال التجاره که به صورت حمل هوایی، دریایی و یا زمینی حمل می شود که دارای بارنامه هوایی،دریایی و زمینی است و یا دارای هرگونه رسید حملی از شرکت حمل کننده است ائم از چهارپایان، لوازم شخصی مسافران،اجزا و قطعات لوازم خودرو و …،نامه و حتی چمدان های همراه مسافر در کابین که توسط هواپیما حمل میشوذ را کارگو می نامند.

کارگو هوایی

به مجموعه اقداماتی که جهت حمل بار هوایی انجام میشود کارگو هوایی میگویند. این نوع حمل در قالب کارگو بار تجاری و کارگو بار مسافر می باشد. این اقدامات میتواند برای بار های ورودی به کشور و بار های خروجی از کشور باشد که برای بار های خروجی از کشور این اقدامات توسط کارگو فرودگاه امام خمینی یا پایانه هوشمند صادرات انجام می شود.هزینه ارسال بار که بعضا به اشتباه آن را هزینه کارگو نیز آن را میشناسند برای هر مسیر و هر وزنی متفاوت است. ممکن است شما کارگو ای از آلمان به ایران داشته باشید که هزینه کارگو هوایی این کالا بسته به ایرلاین، ابعاد و وزن آن متغیر باشد.


چه عواملی بر هزینه کارگو هوایی تاثیرگذار است؟

  1. قرارداد حمل؟
  2. آیا کارگو بار مسافری است یا کارگو بار تجاری؟
  3. مبدا و مقصد محموله کجاست؟
  4. ماهیت کالا ( آیا بار کالای عمومی است یا کالای خطرناک)؟
  5. وزن و ابعاد محموله چقدر است؟
  6. آیا باید با هواپیما کارگو( فریتر) حمل شود یا هواپیما مسافربری

فرق بین کارگو و فریت بار

حمل بار هوایی معمولا به دو بخش فریت بار و کارگو تقسیم می شود:

کسانی که قصد مسافرت و مهاجرت به مدت طولانی به کشورهای دیگر را دارند ، می توانند لوازم و بارهای مورد نیاز خود را از طریق شرکت های فریت بار و حمل هوایی به کشور مورد نظر بفرستند. در اصطلاح به آن دسته از بارهایی که ماهیت تجاری ندارند و نوعی بار خصوصی محسوب می شوند فریت بار می گویند . برخی از تاجران بین المللی برای ارسال محموله و کالاهای خود و یا بارهای خریداری شده از کشور دیگر می توانند از خدمات شرکت هواپیمایی جهت ارسال به کشور مقصد استفاده کنند . به آن دسته از محموله های باری که به صورت حمل بار هوایی به کشور مقصد ارسال می شوند کارگو می گویند ، در اصطلاح به آن دسته از محموله هایی که ماهیت تجاری داشته کارگو گفته می شود.

فریت بار معمولا از طریق پروازهای تجاری انجام می شود و اما کارگو طبق توضیحات قبلی بار تجاری می باشد که از طریق هواپیماهای مخصوصی که برای ارسال محموله های باری تجاری است از هواپیماهای غول پیکر چون آنتونف 225 یا بلوگا ارسال انجام می شود .برای ارسال بار از طریق فریت بار مسافرین به این نکته باید توجه کنند که حدود دو هفته قبل از پرواز با یکی از شرکت های ارسال هوایی بار هماهنگی های لازم را داشته باشند . کارشناسان فریت بار تمام مراحل ارسال بار را در این مدت بررسی کرده و معمولا فریت بار حدود دو الی سه روز قبل از پرواز مسافر انجام می شود .به همین دلیل بهتر است زمانبندی و برنامه ریزی دقیقی برای انتخاب شرکت فریت بار و نوع بسته بندی آن داشته باشید .

هزینه های کارگو

هزینه های کارگو شامل هزینه های مربوط به حمل فرودگاهی ، تشریفات صادرات و صدور مجوزهای لازم جهت انجام اراسل محموله از جمله گواهی مبدا، قرنطینه و سایر مدارک و گواهی های لازم دریافت می شود .

هزینه ارسال بار که بعضا به اشتباه آن را هزینه کارگو نیز آن را میشناسند برای هر مسیر و هر وزنی متفاوت است. ممکن است شما کارگو ای از آلمان به ایران داشته باشید که هزینه کارگو هوایی این کالا بسته به ایرلاین، ابعاد و وزن آن متغیر باشد.

خدمات مربوط به ارسال بار تجاری از طریق فرودگاه های بین المللی ایران به سایر نقاط جهان توسط شرکت های حمل بار هوایی معتبر صورت می گیرد. با کمی تحقیق و بررسی می توان بهترین شرکت حمل هوایی بار را پیدا کرد و بدون استرس و در آرامش کامل محموله ارسالی خود را از طریق فریت بار هوایی ارسال نمود . برای کسب اطلاعات بیش تر و مشاوره رایگان با شماره های موجود در وب سایت تعطیلات آرام تماس حاصل فرمایید .