فریت بار

ارسال بار هوايي به سراسر جهان

فریت بار مسافری به بارهوایی مسافران گفته میشود که از طریق گمرک فرودگاه ها و به صورت غیر همراه و از طریق صدور بارنامه هوایی با هزینه بسیار کمتر نسبت به اضافه بار همراه مسافر به مقصد ارسال میگردد.

به طور عام و خاص حمل کلیه کالاهایی که به عنوان لوازم شخصی مسافر تعیین گردد قابلیت و اجازه حمل هوایی به صورت فریت مسافری را دارا میباشد.

براي اطلاع از نوع بسته بندي كالا ها كليك كنيد.

مسافرین هواپیمایی جهت عدم برخورد با هر گونه مشکل میبایست این موارد را قبل از ارسال فریت بار مسافری از طرق مختلف بررسی نمایند.

فریت بار

برای ارسال بار فریت لازم به ذکر است که حتما باید نفر فرستنده و گیرنده یک شخص باشد تا بار به صورت فریت حساب شود.

فریت بار هزینه گمرکی و اخذ مجوزات خروج به جز هزینه بارنامه هزینه گمرک تشریفات اخذ مجوزات خروج به هزینه ارسال اضافه میگردد.

برای ارسال بار فریت امکان دارد خیلی از لوازم مانند مبلمان و …که از لحاظ ابعادی بزرگ هستند وزن بیشتری بگیرند به دلیل اینکه اگر محاسبات ابعادی بیشتر از وزن بار بشود وزن ابعادی حساب میشود برای محاسبه کردن وزن ابعادی از روش طول ضرب در عرض ضرب در ارتفاع تقسیم بر 6000 محاسبه کنید.

ارسال بار

افرادی که قصد مهاجرت و یا اقامت خارج از کشور را دارند، نیاز دارند ک لوازم منزل خود را همراه خود ببرند این لوازم را بر حسب نوع و وزن ان به یکی از روش های زمینی، دریای و یا هوایی به کشور های مقصد باید ارسال کنند.

این بار ماهیت غیر تجاری دارد و با استفاده از کپی پاسپورت، اخرین بلیط مبدا به مقصد قابل انجام میباشد.

هزینه فریت بار

فریت بار چون از نظر هزینه گمرکی مبدا و مقصد کمترین هزینه را در بر دارد روش خوب و مناسبی برای ارسال میباشد.

هزینه فریت‌بار بر اساس شهر و مقصد متفاوت می‌باشد و هر هواپیمایی نرخ حمل خود را دارد. ملاک محاسبه بر اساس کیلوگرم می‌باشد و هرچقدر وزن بار افزایش یابد، نرخ هر کیلو کمتر می‌شود.

و همچنین هزینه‌هایی مانند سوخت و امنیت، تمبر و بارنامه و مالیات که در قالب ادر شارژ جداگانه محاسبه می‌شود.

مهم نیست که شما با کدام شرکت هواپیمایی مسافرت می‌کنید. بار شما می‌توانند توسط شرکت هواپیمایی دیگری حمل شود و انتخاب با شماست. البته ملاک انتخاب، قیمت حمل می‌باشد.

بار های فریت عمدتا بار های زیر ۱۰۰۰کیلو هستند و بهترین نحوه ارسال آن از نظر زمان،قیمت و ایمنی به صورت ارسال هوایی می باشد.

موارد ممنوعه در فریت‌ بار مسافری

در حمل و نقل هوایی محموله ها، آن دسته از اقلام و مواردی که ممکن است سلامت هوا و ایمنی هواپیما را به خطر بیاندازد یا باعث آسیب رساندن به اموال شود و مواردی با دلایل دیگر، ممنوع است.

دسته‌بندی محموله‌های هوایی غیرقابل حمل (محدودیت‌های ایرلاین‌ها) به شرح زیر است:

 1. مواد منفجره: آتش زا ها و فریبنده ها، فیوز ها و …
 2. گازها: مانند گاز فشرده، یخ خشک، آتش نشانی، کارتریج گاز، توپ بادکنکی، تنفس، کیسه هوا
 3. خودروی منفجره، آئروسل، فندک گاز، سیلندر گاز ولامپ و …
 4. مایع قابل اشتعال: به عنوان مثال رنگ، بنزین، الکل، روغن موتور، کافور روغن، موتور شروع مایع، عطر، اسپری های حشرات، خوشبو کننده هوا و …
 1. مواد جامد قابل اشتعال، مواد شیمیایی که گازهای قابل اشتعال را در تماس با آب منتشر می کنند: مانند کربن فعال، پودر تیتانیوم، کپور، محصولات کاستور، بقایای لاستیکی، مسابقات ایمنی، فسفر سفید خشک، پودر منیزیم و آدامس جامد، و …
 2. موارد سمی و عفونی: آفت کش ها، باتری های لیتیوم
 3. موارد خوردگی: مانند باتری، الکترولیت باتری قلیایی
 4. مواد مغناطیسی بدون ضایعات بسته بندی، فولاد مغناطیسی و دیگر محصولات مغناطیسی قوی: به عنوان مثال آشکارسازهای ارز، بلندگوها، آهن ربا، پاوربانک ها و باتری موبایل و …
 1. موارد خطرناک برای سلامتی عمومی: به عنوان مثال اجساد و استخوان ها ، پنهان نشده، استخوان های حیوانی که با مواد شیمیایی پردازش نشده اند
 2. اکسید کننده ها، پراکسید های ارگانیک، مواد رادیواکتیو و مواد خورنده: به عنوان مثال داروهای شیمیایی، مواد شیمیایی آزمایشگاهی (پرمنگنات پتاسیم، اسید سولفوریک)
 3. پودر، مایعات و موارد دیگر با علائم خطرناک در بسته بندی آنها
 4. محصولات بیوشیمیایی و مواد عفونی انواع: به عنوان مثال باسیلوس آنتراسیس، پاتوژن های خطرناک، زباله های پزشکی

محدودیت های گمرک جمهوری اسلامی ایران

 • قالی ، قالیچه و فرش دست‌بافت
 • اسلحه ، مهمات و تجهیزات نظامی
 • کتب خطی و نفیس
 • ارز، طلا و نقره
 • تابلو های نفیس و قیمتی
 • زیرخاکی و عتیقه

افرادی که در حال ارسال لوازم شخصی یا اقلام خانگی در جعبه هستند، باید یک لیست بسته بندی کامل ارائه دهند.

و همچنین برای خارج کردن اشیاء قدمت‌دار و نفیس نیاز به مجوز سازمان میراث فرهنگی کشور می‌باشد.

انجام امور اخذ مجوز خارج کردن اینگونه موارد از صفر تا صد توسط کارشناسان فریت از فرودگاه امام‌خمینی(ره) انجام می‌شود.

حمل ونقل بارهوایی را می توانیم به دو بخش فريت بار و كارگو تقسیم کرد، برخی از مسافرها این دو مورد را هم معنی می دانند درحالی که اصلا این چنین نیست.

فرق فریت بار و کارگو

کسانی که قصد مسافرت و مهاجرت طولانی مدت به کشورهای دیگر را دارند ، می توانند لوازم و بارهای مورد نیاز خود را از طریق شرکت های فریت بار و حمل هوایی به کشور مورد نظر بفرستند.

در اصطلاح به آن دسته از بارهایی که ماهیت تجاری ندارند و نوعی بار خصوصی محسوب می شوند فریت بار می گویند.

برخی از تاجران بین المللی برای ارسال محموله و کالاهای خود و یا بارهای خریداری شده از کشور دیگر می توانند از خدمات شرکت هواپیمایی جهت ارسال به کشور مقصد استفاده کنند.

به آن دسته از محموله های باری که به صورت حمل بار هوایی به کشور مقصد ارسال می شوند کارگو می گویند، در اصطلاح به آن دسته از محموله هایی که ماهیت تجاری داشته کارگو گفته می شود.

برای ارسال بار از طریق فریت بار مسافرین به این نکته باید توجه کنند که حدود دو هفته قبل از پرواز با یکی از شرکت های ارسال هوایی بار هماهنگی های لازم را داشته باشند.

کارشناسان فریت بار تمام مراحل ارسال بار را در این مدت بررسی کرده و معمولا فریت بار حدود دو الی سه روز قبل از پرواز مسافر انجام می شود.

به همین دلیل بهتر است زمانبندی و برنامه ریزی دقیقی برای انتخاب شرکت فریت بار و نوع بسته بندی آن داشته باشيد.

براي ديدن تور هاي تعطيلات آرام كليك كنيد.